Beyaz Fırın Etiler

Mimari Proje Karbon
İç Mekan Görselleri Karbon
Fotoğraflar Umut Töre Photography

Marka hikayesini görsel dilinde kuvvetli bir şekilde hissettiren Beyaz Fırın, 1836’da Balat’ta açılan poğaça börek çörek fırınından Kadıköy ve Anadolu Yakasında poğaçası, limonatası, kahvaltısı, pastaları ve tatlılarıyla nam salmış, yöneticisi olan Stoyanof ailesi gibi nesilden nesile müdavimi olan müşterileri ile büyümüştür. Etiler’de 1954 yılında modern ve planlı şehircilik kapsamında yapılan orijinal bina, Beyaz Fırın projesi başlamadan önce güçlendirme talebi ile yıkılıp yeniden yapıldı. Beyaz Fırın, binanın orijinaline sadık olarak yapımını takip ederken, yaklaşık 4 aylık bu süreçte Karbon da iç mekan projesini hazırladı.

Beyaz Fırın Etiler
Beyaz Fırın Etiler

Her mağazasında imalathane kurarak yerinde üretim yapan Beyaz Fırın için binanın bodrum katı kullanıldı. Ön bahçeyi geçip ana kapıdan mağazaya girildiğinde, müşterileri markanın öz kimliğine uygun olarak “pastane tezgahı”karşılıyor. Müşteriyi ada şeklinde yerleştirilmiş ana tezgahların etrafından dolaştıran ana sirkülasyon, çikolata reyonu ve mayalı ürünler tezgahına uğradıktan sonra kış bahçesine açılan kapı veya üst kattaki oturma alanına çıkan merdivenlerde ikiye ayrılıyor.

Birinci kat, sakin bir oturma alanı sağlıyor. Bu katın Nisbetiye Caddesine bakan cephesinde yer alan dar e uzun balkon korunarak, keyifli bir açık hava alanı olarak değerlendiriliyor.